Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Edox. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | 80106 37RC BUIR |
| Ean | 7640174542574 |
| Diameter | 41 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Band material | Leather |
| Material type | Calf leather crocodile print |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | None |
| Clasp color | N/A |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 7640174542574 |
| Brand | Edox |
| Category | Les Vauberts |
| Name | Les Vauberts |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold, Rose gold |
| Case code | 80106 |
| Diameter | 41 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Rose gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 2824-2 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | Butterfly Buckle |
| Clasp color | Rose gold |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
I like the watch. Comfortable on the wrist, nice that it has a standard butterfly clasp and the case and strap look good. In terms of deviation, the watch is still slightly ahead, about 1 minute per 5 days. But that will decrease with wearing. Overall very happy with this purchase!
Het horloge bevalt goed. Zit prettig om de pols, fijn dat er standaard een vlindersluiting aan zit en de kast en band zien er goed uit. Qua afwijking loopt het horloge nog iets voor, ongeveer 1 minuut per 5 dagen. Maar dat zal met het dragen wel wat minder worden. Overall erg blij met deze aankoop!
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.