Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2021
Tip: Find a good alternative
Have a look at similar products from the same series.
View alternative products
Specifications
| Alternative article number | T121.420.47.051.01 |
| Ean | 7611608293584 |
| Diameter | 47.5 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 year Smartwatch warranty |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Perpetual Calendar - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - Split times - Lap times |
| Alarms and notifications | Sound Alarm(s) |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 7611608293584 |
| Brand | Tissot |
| Category | T-Touch |
| Name | T-Touch Connect Solar |
| Year | 2021 Spring / Summer |
| Display Type | Analog - Digital |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Black, Black, Red |
| Case code | T121420 |
| Diameter | 47.5 mm |
| Case Thickness | 15.3 mm |
| Case material | Titanium |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Titanium |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Push crown |
| Bezel Material | Ceramic |
| Bezel Function | Compass |
| Movement part nr | E32.001 ( See specifications ) | ||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| Band material | Silicone/Rubber |
| Strap width | 23 mm |
| Lug width | 23 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Red |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Time Zones | |
| DST-setting | Automatic |
| Perpetual Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | Split times, Lap times |
| Timer(s) | Countdown Timer |
| Sound Alarm(s) | |
| Phone call notifications (smartphone sync) | |
| Notifications (smartphone sync) |
| Altimeter | |
| Barometer | |
| Compass | Azimuth heading |
| Thermometer | |
| Weather trend |
| Calorie counter | |
| Step Counter | |
| Distance |
| Power save mode |
| Touchscreen |
| Bluetooth |
| Compatibility | Android & iOS Compatible, HarmonyOS |
| Operating System | Sw-ALPS |
| Solar Charging | |
| Display functionality | Touch Screen |
Great watch that you can be seen with! Many useful functions and great design. Only the vibration function could be harder, now you hardly feel the vibration.
Geweldig horloge waarmee je gezien mag worden! Veel handige functies en geweldig design. Alleen de trilfunctie zou harder mogen, nu voel je het trillen bijna niet.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.