Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of Casio Edifice. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | EFV-590D-1AVUEF |
| Ean | 4549526249297 |
| Diameter | 44 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty | manufacturer's warranty |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 30 minutes |
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4549526249297 |
| Brand | Casio Edifice |
| Category | Classic |
| Name | Classic |
| Year | 2019 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold, Blue |
| Case code | EFV-590D |
| Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 11.2 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 5632 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 165 mm - 225 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 30 minutes |
Very good, I recommend it for the speed and the perfect article.
Muito bom recomendo. Pela rapidez pelo artigo perfeito tudo ótimo
Very happy with the delivery of the watch, 1 day late in these times is very good! The watch itself corresponds to my expectations Nice readable display, we'll have to see how reliable it is over time. Satisfied with my experience at montre.be
Très content de la livraison de la montre ,1jour de retard par les temps qui courent, c est très bien ! La montre en elle-même correspond à mon attente Jolie affichage lisible ,il faudra voir la fiabilité dans le temps. Satisfait de mon expérience chez montre.be
Received today, very nice watch ⌚ and looks very solid. Unbeatable value for money
Recue aujourd'hui,très belle montre ⌚ et a l air très solide. Rapport qualité prix imbattable
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.