Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2014
This product belongs to the historical collection of Pulsar. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | PT3607 |
| Ean | 4894138024245 |
| Diameter | 45 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 1 hour |
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4894138024245 |
| Brand | Pulsar |
| Name | PT3607X1 |
| Year | 2014 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Silver |
| Case code | VD53-X153 |
| Diameter | 45 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Bezel Function | Tachymeter |
| Movement part nr | VD53 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 165 mm - 220 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 1 hour |
Very satisfied with the purchase
Muito satisfeito com a aquisição
The watch arrived within the deadline they set (which surprised me as it took less than 24 hours) and I kept receiving emails to follow the whole journey from processing the order, leaving the warehouse, etc. I ordered it one day before 1pm and the next day at around 9.15am I received it in perfect condition, without any damage to the packaging or the product.
O relógio chegou dentro do prazo que estipularam (o que me surpreendeu pois foram menos de 24H) e fui sempre recebendo e-mails a acompanhar todo o trajeto desde o processamento da encomenda, saída do armazem, etc. Encomendei num dia antes das 13H e no dia seguinte por volta das 09:15 estava a recebe-lo em perfeitas condições, sem qualquer dano na embalagem ou no produto.
The watch meets my expectations
La montre est conforme a mes attentent
Very good
Zeer goed
Very good. From the packaging to the instruction booklet and warranty. Shipping by DHL is simple, fast and efficient.
Muito bom. Desde a embalagem ao livro de instruções e garantia. A forma de envio por DHL é simples, rapida e eficaz.
Very good. From the packaging to the instruction booklet and warranty. Shipping by DHL is simple, fast and efficient.
Muito bom. Desde a embalagem ao livro de instruções e garantia. A forma de envio por DHL é simples, rapida e eficaz.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.