Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Tommy Hilfiger. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | TH1791480 |
| Ean | 7613272273763 |
| Diameter | 44 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 7613272273763 |
| Brand | Tommy Hilfiger |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Red |
| Hand colors (h-m-s) | White, White, Red |
| Case code | TH.306.1.47.2432 |
| Diameter | 44 mm |
| Case Thickness | 10.6 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Round |
| Case color | Red |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | VX33 ( See specifications ) | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Band material | Silicone/Rubber |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Red |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Red |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
| Day | Window |
very nice watch. really class. and class was also that I was still refunded the 5€ afterwards even though I had received the code after the purchase very good site!!!
zeer mooi uurwerk. echt klasse. en klasse was ook dat ik toch nog de 5€ achteraf terugbetaald kreeg ook al had ik de code na de aankoop ontvangen zeer goede site!!!
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.