Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2016
This product belongs to the historical collection of Lotus. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | L18402/1 |
| Ean | 8430622680953 |
| Diameter | 39 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
We do not have this strap in stock yet but it is available from our supplier. Please leave your details and we will make sure the product will be available for you soon. When it is available we will send you an email. Of course, you can also choose a suitable alternative that is available!
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 8430622680953 |
| Brand | Lotus |
| Category | Young Collection |
| Name | 18402/1 |
| Year | 2016 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Silver |
| Hand colors (h-m-s) | Gold, Gold, Gold |
| Case code | 18402 |
| Diameter | 39 mm |
| Case Thickness | 11 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 2315 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 19 mm |
| Band width at clasp | 16 mm |
| Band color | Black |
| Color stitching | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 155 mm - 205 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
I had a certain type of watch in mind, I wanted a watch with a curved dial, like before, I also immediately thought of a hand wind type watch. After some searching I found a few models but it was still not what I was looking for, and if I found something really good, the price went up (especially with mechanical watches). Then I thought, would there be quartz watches with a curved dial? I immediately started searching and came out on horloge.be, through the handy search filters I could search by gender, case mm, and could sort by price from low to high. This Lotus caught my eye, I also saw that it was on SALE, it has a curved dial, it's clean, simple and the price was ideal, it's not too big, because I have a small wrist so 39mm is really my limit, so it fits ideally. After my order, I started to delve a bit more into QUARTZ on watch.be and I discovered my possible next order: the Festina Extra, this looks like a topper as well, and LOTUS is in the Festina group, after all. I hope the price will drop a bit before November, so I can still use my coupon of -5 euro. If I were you I wouldn't hesitate to order via horloge.be, the watch arrived very well taken care of, the watch was even set nicely!
Ik had een bepaald type horloge in gedachte, ik wou een horloge met een curved dial, zoals vroeger, ik dacht ook meteen aan een hand wind type horloge. Na wat zoekwerk vond ik een paar modellen maar het was toch nog niet wat ik zocht, en als ik iets echt goed vond, ging de prijs de hoogte in (zeker bij mechanische horloges). Toen dacht ik, zouden er quartz horloges bestaan met een curved dial? Ik begon onmiddelijk te zoeken en kwam uit op horloge.be, door de handige zoekfilters kon ik zoeken op geslacht, kast mm, en kon ik sorteren op prijs van laag naar hoog. Deze Lotus sprong mij in het oog, ik zag ook dat hij in SALE stond, hij heeft een curved dial, hij is clean, simpel en de prijs was ideaal, hij is niet te groot, want ik heb een kleine pols dus 39mm is echt mijn uiterste, dus hij past ideaal. Na mijn bestelling ben ik wat meer mij gaan verdiepen in QUARTZ op horloge.be en ik ontdekte mijn mogelijks volgende bestelling: de Festina Extra, dit lijkt me ook een topper, en LOTUS zit namelijk in de Festina groep. Ik hoop dat deze nog voor november een beetje van prijs zakt, zodat ik mijn kortingsbon van -5 euro nog zou kunnen gebruiken. Als ik jou wa zou ik niet twijfelen om te bestellen via horloge.be, het horloge kwam heel verzorgd aan, het horloge was zelfs al mooi ingesteld!
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.