Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2013
This product belongs to the historical collection of Casio. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | LA680WEA-7EF |
| Ean | 4971850923930 |
| Diameter | 28.6 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/100 seconds 1 hour |
| Alarms and notifications | Hourly Time Signal |
This is the watch strap with which the watch is supplied by the manufacturer.
Keep me up to date
Currently, the original strap is out of stock. However, it is on order. Please leave your details if you would like to know when this product is back in stock. Of course, you can also choose an alternative that is available now.
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4971850923930 |
| Brand | Casio |
| Category | Vintage |
| Name | Vintage Mini |
| Year | 2013 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Grey |
| Case code | LA680WE |
| Diameter | 28.6 mm |
| Case Thickness | 8.6 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Square |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | N/A |
| Movement part nr | 3284 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 14 mm |
| Lug width | 14 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 140 mm - 185 mm |
| Original strap |
|
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| 24-HR Indicator | Digital choice 12- or 24-hr notation, AM/PM indicator |
| Date | Digital |
| Day | Digital |
| Auto Calendar | Digital |
| Stopwatch /Chronograph | 1/100 seconds 1 hour |
| Hourly Time Signal | |
| Sound Alarm(s) | 1 Daily alarm |
| LED lighting |
I really liked the watch, I bought it as a gift but I was afraid because I'd never bought online before and it could be a bad product, but I was wrong. Very well packaged, very secure and the box was impeccable. What's more, the watch was exactly as expected, exactly as described and the person I gave it to really liked it
Gostei muito do relógio, comprei o para oferecer mas estava com receio pois nunca tinha comprado online e podia vir um mau produto, estava enganado. Muito bem embalado, com muita segurança e a caixa vinha impecável. Para além disso, o relógio corresponde ao esperado, exatamente como vinha descrito e a pessoa a quem o ofereci gostou bastante
Super happy with my purchase. I've already recommended your site to my friends, because it's serious and fast.
Super contente de mon achat. J’ai déjà recommandé votre site à mes amies. Car site sérieux et rapide.
Great watch , exactly what I was looking for. I am thinking of buying more watches like this as well
Geweldig horloge , precies waarnaar ik opzoek was. Ik denk er ook nog aan om nog meer van dit soort horloges te kopen
I have complete confidence in buying watches through 'relógios.pt', because they are 5* in shipping, in orders, and the item comes in excellent condition so it doesn't break or get hurt! I LOVE IT! It's my store of choice.
Tenho plena confiança em comprara relógios pelo 'relógios.pt', por são 5* no envio, nas encomendas, e o artigo vem em excelentes condições para não se partir nem se machucar! ADORO! É a minha loja de eleição.
The watch is exactly as shown on the website
Le montre est exactement comme il est présenté sur le site
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.