Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Skagen. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4053858939349 |
| Diameter | 26 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Band material | Stainless steel |
| Material type | |
| Extra info (free text) | Stainless steel mesh bracelet |
| Strap Type | Mesh bracelet (Milanese) |
| Strap width | 12 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Rose gold |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp color | Rose gold |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 70 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 110 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4053858939349 |
| Brand | Skagen |
| Name | Freja |
| Year | 2017 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Silver |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold |
| Case code | SKW2665 |
| Diameter | 26 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 1L22 ( See specifications ) | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Band material | Metal |
| Strap width | 12 mm |
| Lug width | 12 mm |
| Band width at clasp | 12 mm |
| Band color | Rose gold |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp color | Rose gold |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Fantastic! Super nice watch, really very happy with it. Good secure clasp too.
Fantastisch! Super mooi horloge, echt heel blij mee. Ook een goede veilige sluiting.
Very satisfied with this watch.
Zeer tevreden met dit horloge.
I bought this watch as a gift and the person was extremely happy with it ! The product matches the picture. Compliments on the fast shipping,
Ik heb dit horloge gekocht als een cadeau en diegene was er enorm blij mee ! Het product koment overeen met het plaatje. Daarnaast complimenten voor de snelle verzending,
Beautiful watch, chic and sober.
Très belle montre, chic et sobre.
Fine
Prima
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.