Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2005
Tip: Find a good alternative
Have a look at similar products from the same series.
View alternative products
Specifications
| Alternative article number | P862962 |
| Ean | 7611608219584 |
| Diameter | 40 mm |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/10 seconds - Add and split functions |
| Band material | Stainless steel |
| Strap Type | Solid link bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Gold |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons and safety |
| Clasp color | Gold |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Ean | 7611608219584 |
| Brand | Tissot |
| Name | PRC 100 |
| Year | 2005 Unknown |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Dial color | Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Gold, Gold, Gold |
| Case code | P962 |
| Diameter | 40 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | G10.212 ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless steel |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band color | Gold |
| Clasp Type | Deployment clasp with safety |
| Clasp color | Gold |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Small second dial |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/10 seconds, Add and split functions |
| Fly back chronograph |
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.