Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
Product description
This is the watch-BAND only, not the complete watch!!!
| Band material | Textile over leather |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Grey |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
No problems with the watch, only with the replacement strap, which deteriorated in a few weeks.
Aucun problème avec la montre uniquement avec le bracelet de remplacement qui s’est détérioré en quelques semaines.
It does, it's the same quality as I had before
It does, it's the same quality as I had before
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.