Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Cluse. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 8719743374164 |
| Diameter | 33 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 8719743374164 |
| Brand | Cluse |
| Category | Triomphe |
| Name | Triomphe |
| Year | 2018 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Black |
| Hand colors (h-m-s) | Rose gold, Rose gold |
| Case code | CW0101208004 |
| Diameter | 33 mm |
| Case Thickness | 7 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 2025 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Stainless steel |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Milanese Bracelet |
| Strap width | 16 mm |
| Lug width | 16 mm |
| Band width at clasp | 16 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Milanese clasp |
| Clasp color | Black |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
Very good.
Heel goed.
I am extremely happy with my new Cluse watch. I love the design! Very elegant and minimalist in appearance, the little copper accents give it a luxurious feel. It looks beautiful. Also the delivery was super fast and within a day within nicely packaged inside.
Ik ben ontzettend blij met mijn nieuwe Cluse horloge. Ik vind het ontwerp prachtig! Heel elegant en minimalistisch qua uitstraling, de kleine koperen accenten geven hem een luxe uitstraling. Hij staat prachtig. Ook de levering was super snel en binnen een dag binnen mooi verpakt binnen.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.