Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2019
This product belongs to the historical collection of Festina. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 8430622718267 |
| Diameter | 43 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 30 minutes |
These are the straps that most closely match your original strap.
| Ean | 8430622718267 |
| Brand | Festina |
| Category | Chrono Sport |
| Name | Timeless chrono |
| Year | 2019 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Blue |
| Hand colors (h-m-s) | Black, Black, Red |
| Case code | F20375 |
| Diameter | 43 mm |
| Case Thickness | 11.8 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | JS15 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 21 mm |
| Lug width | 21 mm |
| Band width at clasp | 19 mm |
| Band color | Brown |
| Color stitching | Beige |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 30 minutes |
An excellent combination of sporty and classic, the watch sits comfortably on the wrist.
Excelente combinação entre desportivo e classico, relogio assenta confortavelmente no pulso.
super service delivered at the promised time super service
super service geleverd op het beloofde tijdstip super service
Am very satisfied with my watch and delivered nicely on time grtjs Rudy
Ben zeer tevreden met mijn uurwerk en mooi op tijd geleverd grtjs Rudy
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.