Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Fossil. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4013496045925 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 year Smartwatch warranty |
Functions
| Smartwatch Hardware | Compatibility - Android™ 4.4+ (excluding Go edition), iOS 9+ |
These are the straps that most closely match your original strap.
| Ean | 4013496045925 |
| Brand | Fossil |
| Category | Touchscreen |
| Name | Q Venture |
| Year | 2018 Fall / Winter |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | Multicolour |
| Case code | FTW6012 |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 13 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Material crystal | Amoled |
| Crown | Push crown |
| Movement part nr | DW7 ( See specifications ) | ||||||||
|
|||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 18 mm |
| Lug width | 18 mm |
| Band width at clasp | 18 mm |
| Band color | Gold |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Gold |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 190 mm |
| Original strap |
|
| Replacement strap (strap ProductNumber) |
|
| Compatibility | Android™ 4.4+ (excluding Go edition), iOS 9+ |
| Operating System | Wear OS by Google™ |
| Display | Full Colour |
| Display technology | AMOLED |
| Display functionality | Touch Screen |
| Display specifications | 1.19" Active Area Diameter / 390 x 390 / 328ppi |
| Sensors | Accelerometer, Altimeter, Ambient Light Sensor, Gyroscope, GPS, Heart Rate Monitor (optical) |
| Storage capacity | 4 GB |
| Memory (RAM) | 512 MB |
| Hardware (SOC/CPU) | Qualcomm® Snapdragon™ Wear 2100 |
| Charging method | Magnetic Rechargable |
| Battery life | Up to 24 hours |
| Time | Hours, Minutes, Seconds |
| Multiple time zones | |
| Day/Date | |
| Stopwatch/Chronograph | |
| Timer | |
| Alarm |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 LE (low energy) |
| Wi-Fi | |
| NFC | |
| Contactless payment | Google Pay |
| Voice control | |
| Airplane mode |
| Activity tracker | |
| Save personal records | |
| Virtual partner | |
| Intensive training minutes | |
| Interval training | |
| Various Fitness workouts/sport modes | |
| Customisable activity/sport profiles | |
| Sedentary/motion reminder | |
| Automatic motion detection | |
| Calories monitor | |
| Sleep monitor |
| Control your music |
| Alarm Clock | |
| Calendar/Reminders | |
| Phone call notifications | |
| Caller ID | |
| Message notifications | |
| Shows smartphone messages | |
| Email notifications | |
| Time zones | |
| Music control | |
| Notification types | Notifications on screen, Vibration, Light alarm |
| Personalize dials | |
| Install apps | (Wear OS/Google apps) |
| Button/touch lock function | |
| Find my phone | |
| Flashlight |
| GPS (via smartphone) | |
| GPS Navigation | |
| GPS Route registration |
| Heart rate monitor | (Optical measurement) |
| Heart rate monitor under water |
| Swim Tracking | |
| Swimming speed | |
| Swimming distance |
| Step counter | |
| Automatic step goal | |
| Lap counter | |
| Speedometer | |
| Average speed | |
| Distance monitor | |
| Vertical oscillation monitor |
I am very happy with this smartwatch. Apart from the fact that this is finally a nice stylish smartwatch, it is also very nice to use. Lots of possibilities for tracking different sports, controlling your phone, the Google assistant and also in the appearance are endless possibilities. I don't want to be without it anymore.
Ik ben heel erg blij met deze smartwatch. Buiten het feit dat dit eindelijk een mooie stijlvolle smartwatch is, is hij ook heel fijn in gebruik. Veel mogelijkheden voor tracken van verschillende sporten, bedienen van je telefoon, de Google assistant en ook in het uiterlijk zijn oneindig veel mogelijkheden. Ik wil niet meer zonder.
The watch went to my wife as a birthday gift. it perfectly matched her tastes.
zegarek trafil do żony jako prezent urodzinowy. doskonale pasował do Jej gustów.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.