Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2015
This product belongs to the historical collection of Junkers. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4041338606058 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Warranty | manufacturer's warranty |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Alarms and notifications | Power reserve indicator - Dial |
| Ean | 4041338606058 |
| Brand | Junkers |
| Name | Bauhaus |
| Year | 2015 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 3 Bar (Wash hands) |
| Dial color | Beige |
| Hand colors (h-m-s) | Glow, Glow, Black |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 12.3 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Hesalite |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr |
9132
(
See specifications
)
|
||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Band sizing by HWG? | No |
| Straight strap mount | No |
| Suitable for wrist size | 180 mm - 220 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Date | Window |
| Power reserve indicator | Dial |
I'm satisfied, I'm the envy of everyone
estou satisfeito, faço a inveja de todos
What a beautiful watch. Elegant and sporty at the same time. I just need to know what time it is very often. Too bad only that the battery is dead if the watch is not worn for 2 days. The illuminated hands also do not mean much. Therefore just under 5 stars.
Wat een mooi horloge. Elegant en sportief tegelijk. Ik moet gewoon heel vaak weten hoe laat het is. Jammer alleen dat de accu leeg is als het horloge 2 dagen niet gedragen wordt. De verlichte wijzers stellen ook weinig voor. Daarom net geen 5 sterren.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.