Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2018
This product belongs to the historical collection of Nixon. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 3608700869995 |
| Diameter | 38 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Digital |
| Calendar | Date - Digital |
| Diving and water sports | Tide Graph Display |
| Ean | 3608700869995 |
| Brand | Nixon |
| Name | Base Tide |
| Year | 2018 Spring / Summer |
| Display Type | Digital |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Black |
| Case code | A1104-001 |
| Diameter | 38 mm |
| Case Thickness | 12 mm |
| Case material | Plastic/Resin |
| Case Shape | Square |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Closed with screws |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | A1104 ( See specifications ) | ||||||
|
|||||||
| Band material | Silicone/Rubber |
| Strap width | 22 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 220 mm |
| hours | Digital |
| minutes | Digital |
| Seconds | Digital |
| Date | Digital |
| Month | Digital |
| Tide Graph Display |
very good
muito bom
Beautiful, sleekly designed watch. The wristband has a well thought out clasp that certainly won't come off accidentally. However, if like me you buy the watch to mainly track tides on it, you have to quickly come to the conclusion that these have a pretty large margin of error. After 24 hours it is still pretty accurate, but if you go further into the future, the information given is really nothing. So nice watch and nice gadget but nothing more.
Mooie, strak vormgegeven horloge. Het polsbandje heeft een goed doordachte sluiting die zeker niet per ongeluk los zal komen. Als je echter zoals ik het horloge koopt om er voornamelijk getijden op te kunnen opvolgen, moet je al snel tot de conclusie komen dat deze een vrij grote foutenmarge hebben. Na 24 uur is het nog vrij accuraat, maar ga je verder in de toekomst, dan ben je met de geven informatie eigenlijk niets meer. Dus mooie horloge en leuk gadget maar meer ook niet.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.