Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2011
This product belongs to the historical collection of Pulsar. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Alternative article number | PT3045 |
| Ean | 4894138009105 |
| Diameter | 41 mm |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph - 1/1 seconds, 1 hour |
These are the straps that most closely match your original strap.
| Ean | 4894138009105 |
| Brand | Pulsar |
| Name | PT3045X1 |
| Year | 2011 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 10 Bar (Swim) |
| Dial color | Grey |
| Hand colors (h-m-s) | Silver, Silver, Silver |
| Case code | VD53-X012 |
| Diameter | 41 mm |
| Case Thickness | 11.6 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Silver |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Screwed case back |
| Material crystal | Hardened mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | VD53 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Metal |
| Extra info (free text) | Stainless Steel Bracelet |
| Strap width | 20 mm |
| Band width at clasp | 22 mm |
| Band color | Silver |
| Clasp Type | Jewelry clasp |
| Clasp color | Silver |
| Band sizing by HWG? | Yes |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| 24-HR Indicator | Analogue dial |
| Date | Window |
| Stopwatch /Chronograph | 1/1 seconds, 1 hour |
perfect
perfect
Good watch easy to tell but metal gets scratched quickly
Goed horloge makkelijk te vertellen maar er komen snel krassen in het metaal
Watch is beautiful, my friend was very happy with it. Service also very good! Got it quickly. I asked for gift wrapping and they did, but the wrapping paper was not very nice and it was not wrapped very well. Otherwise I am very satisfied!
Horloge is prachtig, m'n vriend was er erg blij mee. Service ook erg goed! Had 'm snel in huis. Ik had om cadeauverpakking gevraagd en dit hadden ze inderdaad gedaan, maar het pakpapier was niet erg mooi en het was ook niet heel goed ingepakt. Verder ben ik zeer tevreden!
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.