Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2014
This product belongs to the historical collection of Roamer. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 7640153332479 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Calendar | Date - Window |
| Ean | 7640153332479 |
| Brand | Roamer |
| Category | Classic Line |
| Name | Classic Line |
| Year | 2014 Fall / Winter |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | Yes |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | White |
| Hand colors (h-m-s) | Gold, Gold, Gold |
| Case code | 709856 |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 7.1 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Gold |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Sapphire |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | 705 SW ( See specifications ) | ||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 150 mm - 200 mm |
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
| Date | Window |
A watch like few others. With a timeless design, with the simplicity of good taste in every detail. From the colors of the case and strap to the perfect design of the dial and hands. From the finish and quality of the unique leather case and strap. The meticulous balance between all the watch's features. In short, the piece of watchmaking and art that is this machine is unmissable. It's a pleasure for me to be able to own a watch like this.
Um relógio como poucos ainda se fazem. Com um design intemporal, com a simplicidade do bom gosto em todos os pormenores. Das cores da caixa e correia ao desenho perfeito do mostrador e dos ponteiros. Do acabamento e qualidade da caixa e correia de pele de tom singular. Do equilíbrio minucioso entre todas as características do relógio. Em suma, é incontornável a peça de relojoaria e de arte que é esta máquina. Para mim é um gosto poder ter um relógio assim.
I was not familiar with this Swiss brand and wanted to try it. I have already purchased this and another one.
Desconocía esta marca suiza y he querido probarla. Ya he adquirido éste y otro más.
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.