Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Apple Watch
How to...
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
brand Historical Collection - 2017
This product belongs to the historical collection of Skagen. It is no longer available / for sale.
Specifications
| Ean | 4053858870963 |
| Diameter | 40 mm |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Warranty |
2 Year Warranty
Free 1 year extra warranty on Mastersintime.com |
Functions
| Time | hours - Analogue hand |
| Band material | Leather |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
Your original strap is no longer in production. The following straps are from the same collection and also fit your watch.
| Ean | 4053858870963 |
| Brand | Skagen |
| Name | Signatur Large |
| Year | 2017 Spring / Summer |
| Display Type | Analog |
| Swiss Made | No |
| Water Resistance | 5 Bar (Shower) |
| Dial color | White |
| Hand colors (h-m-s) | Blue, Black, Orange |
| Case code | SKW6374 |
| Diameter | 40 mm |
| Case Thickness | 8 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case Shape | Round |
| Case color | Black |
| Back case material | Stainless steel |
| Back Case | Snap on |
| Material crystal | Mineral |
| Crown | Pull crown |
| Movement part nr | GL30 ( See specifications ) | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Band material | Leather |
| Strap width | 20 mm |
| Lug width | 20 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Brown |
| Clasp Type | Buckle |
| Band sizing by HWG? | No |
| Mount type | Quick release pushpins |
| Straight strap mount | Yes |
| Suitable for wrist size | 160 mm - 210 mm |
| Original strap |
|
| hours | Analogue hand |
| minutes | Analogue hand |
| Seconds | Analogue hand |
My father likes classic and solid and this watch fulfilled this! A watch without lattes is not obvious these days, but this one is perfect if you want to read the hour, and nothing more!
Mijn vader houdt van klassiek en degelijk en deze horloge voldeed hieraan! Een horloge zonder tralalalaatjes is tegenwoordig niet meer evident, maar deze is perfect als je het uur wilt aflezen, en verder niets meer!
Simple design suitable for less narcissistic minds
Design simples e adequado para mentes menos narcisicas
Watch was delivered very quickly, in perfect condition and with extra year warranty on top of factory warranty. Extra nice was also that watch was already perfectly set to correct time 😉
Horloge werd zeer snel geleverd, in perfecte staat en met extra jaar garantie bovenop fabrieksgarantie. Extra leuk was ook dat horloge al perfect op juiste uur stond 😉
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.