Popular Brands
Popular Brands I-Z
Popular Watch Types
Designer Brands
Brands
Types of kids watches
Smartwatch
Apple Watch
How to...
Accessories
Most sold watch batteries
Vintage
Second chance
Gift finder
Gift tips
| Ean | 7612330141075 |
| Year | 2020 |
| Display Type | Analog |
| Water Resistance | 60 Bar |
| Movement part nr | 80.821 (Download manual) |
| Case code | M026608B |
| Diameter | 43 mm |
| Strap width | 22 mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Band material | Rubber |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band width at clasp | 20 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Clasp color | Black |
| Length band at 12 o' clock (mm) | 80 mm |
| Length band at 6 o' clock (mm) | 120 mm |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
| Band material | Stainless steel |
| Strap Type | Link bracelet |
| Strap width | 22 mm |
| Lug width | 22 mm |
| Band width at clasp | 19 mm |
| Band color | Black |
| Clasp Type | Deployment clasp with push buttons |
| Clasp color | Black |
| Mount type | Pushpins |
| Straight strap mount | No |
These straps are from the same collection and also fit your watch.
Here you find a selection of MIDO watch bands that have a straight mount and also the same 22 mm band width as your watch
Mastersintime.com uses different types of cookies. For some types we need your permission.
The necessary cookies and anonymous statistics are always automatically active; if you click “accept all cookies”, you also accept the optional cookies. If you want to choose which cookies you enable yourself, click on “cookie settings”.
This website uses different types of cookies. For some types we need your permission.